סיפור מהקליניקה – תסמונת המעי הרגיש

במאמר שכתבתי יחד עם דנה שני-צור, מטפלת בדיקור סיני ורפלקסולוגיה, ופורסם במגזין ״הרפואה״ בינואר 2015,  מובאת פרשתה של חולה משותפת לשתינו, בת 39, שאובחנה עם מעי רגיש בשנת 2009.

המטופלת דיווחה כי מגיל 13 סובלת מסימפטומים גסטרואינטסטינלים, ובשנה האחרונה כאבי בטן עוויתיים חמורים, בתדירות של  3-4 פעמים בחודש, ולמשך 5 ימים בכל פעם. לכך נלווים גזים ונפיחות בבטן. עוצמת כאבי הבטן דורגה על ידה כ- 10 בסקלה של 0-10 וחומרת הגזים והנפיחות דורגה כקשה מאוד. כמו כן, סובלת מעצירות (יציאה אחת לעשרה ימים) המתחלפת עם שלשול ויציאות מרובות (6 פעמים ביום).

באמצעות טיפול רב תחומי משולב, הכולל התייחסות רפואית-תרופתית, טיפול ברפואה סינית, רפלקסולוגיה ונטורופתיה, הושג שיפור משמעותי במצבה ובאיכות חייה, לצד הורדה הדרגתית של הטיפול התרופתי, באישור הרופאה המטפלת. חומרת הסימפטומים (כאב, גזים ונפיחות בבטן) ירדה ל- 1 בסקלה של 0-10. יציאה בדרך כלל אחת ליומיים, ללא שלשולים וללא ריבוי יציאות.

פרשה זו מדגישה את חשיבות הטיפול המשולב בסובלים מתסמונת המעי הרגיש, ואת יתרונותיו להעלאת איכות החיים של החולה בתסמונת המעי הרגיש.

לקריאת המאמר המלא, שפורסם במגזין ״הרפואה״ של הסתדרות הרופאים בישראל

לתקציר באנגלית באתר Pubmed

 

קרן, את לא סתם מורה, את מורה לחיים.

‏29.1.2012‏

היי קרן, ‏

עבר כבר הרבה זמן, ועד עכשיו לא מצאתי את הזמן להודות לך, אז הגיע הזמן.‏

קרן, את לא סתם מורה, את מורה לחיים. לימדת אותי בצורה כל כל טובה ויסודית, שעד עכשיו אני עדיין שומעת את מילותייך ‏מהדהדות בראשי. ‏

הדוגמא האישית והלימוד לאורח חיים בריא הוטמעו בי כל כך חזק, עד שהיום אני יכולה להעביר אותם הלאה לאחרים.‏

קרן, אני ממש אוהבת אותך ומעריכה אותך, ומברכת על ההזדמנות שניתנה לי ללמוד איתך. ‏

תודה רבה, ‏

באהבה ובהערכה. ‏

אושרית
סטונדטית, חיפה. ‏

מכתב לקרן – נטורופטית מכב"י טבעי


בהזדמנות, שנתת לי כאן, אומר מספר מילים על אותה אישה נפלאה – אשר קרן שמה.

כי- קרן היא לא רק שם; קרן – היא האור, שהאיר את הרגליי, את דרכי והביא שמחה לחיי. וכמובן – מראה משודרג.
בעבודה מופלאה של מסירות וידע הן בתחום הרפואה והן בתחום התזונה הנכונה והמותאמת, השלתי מעליי כ- 10 ק"ג ממשקל מיותר ועל כך תודתי והערכתי הרבה.
תודה לך קרן
יישר כח!


שרה.

היי קרן,


היה לי מאוד כיף להיעזר בך וללימוד ממך בסיור הקניות הפרטי בחנות הטבע; הרגשתי כמו בחנות צעצועים, שאני רוצה הרבה; הרבה לדעת; הרגשה של פעם ראשונה, של משהו חדש. אני פתוחה לנסות, לטעום, ואני מוכנה להשתנות, ולשנות הרגלים ישנים שכבר אינם משרתים אותי.

השיעור הגדול שלמדתי, זה לקרוא את האותיות הקטנות שרשומות על כל מוצר ומוצר ומה כל מוצר שאנו קונים מכיל.
לדוגמה, לאחרונה, מאז שהתחלתי את תהליך שינויי הרגליי התזונה אצלך, אני מבקרת הרבה בחנויות טבע וגיליתי שאני מאוד אוהבת יוגורט עיזים עם פירות יער. אף פעם לא טרחתי לקרוא את האותיות הקטנות. לאחר הסיור שלנו, פתחתי את מקרר ביתי, לקחתי לידי את בקבוק היוגורט אשר קניתי לאחרונה, והיה כתוב ברכיבים שהוא מכיל סוכר. זה תמיד היה לי מתוק ולא טרחתי לבדוק למה?! יוגורט עזים ופירות יער, מה יש לבדוק עוד ?!
עכשיו אני יותר בהקשבה ובמודעות. בסיור קניות, גיליתי מוצרים חדשים המשכתי ללמוד מה טוב לי, לגוף שלי, למוח שלי; הייתי מוצפת במידע, שחלק ממנו אני זוכרת וחלק לא… הייתי מאוד ברגע, זה ריתק אותי.
אני מוכרחה לציין שהחלק הכי קשה בכל התהליך הוא להתחיל לעשות את הצעד הראשון, ועכשיו יותר קל; לא האמנתי שאני אוכל להיגמל מחיטה לבנה?!
אני חושבת שהסיור בחנות הוא מעולה עבורי כי הוא חווייתי; ראיתי את מה שדיברת, שאלתי את מה שראיתי, אני אשמח לסיורי למידה נוספים.

בברכה,

יעל דור