אודות נטורופתיה
נטורופתיה

נטורופתיה היא רפואה טבעית, המאמינה בכוח הריפוי הפנימי שקיים בטבע ובכל אדם. השורשים הפילוסופיים של הנטורופתיה נמצאים בביה"ס לרפואה של היפוקרטס (400 לפנה"ס). היפוקרטס היה לרופא הטבעי הראשון בהיסטוריה המתועדת; הוא הניח שלכל דבר בטבע יש בסיס הגיוני. לכן, צריך להבין ולעקוב אחר חוקי הייקום. הוא האמין שמחלה היא תוצאה, וחיפש את הגורם לה.
הנטורופתיה עוסקת בהדרכה לאורח חיים בריא וטבעי, הכולל תזונה טבעית ולא מזוקקת או מעובדת, פעילות גופנית, חשיבה בריאה ויצירתית לחיים, הפחתת מתחים, דאגה למנוחה מספקת והמנעות מסביבה מזוהמת. טיפול נטורופתי מסייע בצורה ניכרת בטיפול במחלות כרוניות (לב, סוכרת, השמנה, לחץ דם, כולסטרול), אלרגיות, הרזיה מבוקרת, הפרעות עיכול ועוד.

מהם העקרונות עליהם מבוססת הנטורופתיה?

העקרונות העומדים בבסיס הרפואה הנטורופתית מתבססים על התבוננות – מה עוזר ומה לא – ונבחנים כל הזמן לאור התקדמות המדע והמחקרים. להלן ששת העקרונות הבסיסיים:

  • כוח הריפוי של הטבע (vis medicatrix naturae). בנטורופתיה מאמינים כי הטבע עושה את הטוב ביותר שהוא יכול, בכל רגע נתון, כדי שנרגיש טוב ונהיה בריאים. תפקיד הנטורופתים הוא לעזור למבריא לחזק את כוח הריפוי הפנימי שלו, באמצעים טבעיים.
  • טיפול באדם כמכלול. בריאות או מחלה נובעים מיחסי גומלין בין גורמים פיזיים, רגשיים, תזונתיים, גנטיים, סביבתיים ועוד. הנטורופתים מטפלים באדם כולו, תוך שהם לוקח בחשבון את הגורמים הללו.
  • למצוא את הגורם. הנטורופתיה מאמינה כילכל מחלה יש סיבה, אשר במקרים רבים נעוצה בהתעלמות מחוקי הטבע, בעיקר בתחומי התזונה ואורח חיים (סטרס, חוסר פעילות גופנית ועוד). תפקיד הנטורופתים הוא לנסות למצוא את הגורם ולטפל בו באמצעים טבעיים. הנטורופתיה נמנעת מטיפול בסימפטומים או דיכויים.
  • בראש ובראשונה אין להזיק (primum non nocere). הנטורופתים מעדיפים טיפולים לא פולשניים, אשר מקטינים את הסיכון לתופעות לוואי מזיקות. הם יודעים באיזה מטופל הם יכולים לטפל בצורה בטוחה ואילו מטופלים צריך להפנות לאנשי מקצוע אחרים.
  • המטפל כמורה. תפקיד הנטורופת הוא להנחות את המטופל לאורח חיים בריא יותר ולהעניק לו כלים שיעצימו אותו ויעזרו לו בשמירת אורח חיים זה בעתיד. מכאן, שהמטופל אקטיבי בתהליך ועליו מוטלת האחריות על בריאותו. הנטורפת והמבריא עובדים כצוות בעל מטרה משותפת.
  • רפואה מונעת. גישה נטורופתית לבריאות יכולה למנוע התפתחות של מחלות קטנות כגדולות. הנטורופתים מלמדים את המבריא את העקרונות לחיים בריאים על מנת למנוע מחלות אלו.

מהן דרכי הטיפול?

לנטורופתיה מגוון אמצעים טבעיים לאבחנה, טיפול ומניעה של מחלות.
האבחנה נעשית על פי תשאול מעמיק על כל היבטי החיים, בדיקות קונבנציונליות וטכניקות הוליסטיות.
לאחר האבחנה, בוחר הנטורופת באחת או יותר משיטות הטיפול שבידיו:

  • תזונה טבעית מותאמת אישית למצב בריאותי ואורח חיים. כיום יותר מתמיד ידועה השפעת רכיבי התזונה הטבעיים על מצבי בריאות וחולי בכל שלבי החיים. בטיפול הנטורופתי מתמקדמים במזון טבעי איכותי ולא מעובד. כמו כן, ישנה חשיבות לזמני אכילה מסודרים ולמציאת דרכי התמודדות עם אכילה מסיבות רגשיות.
  • תנועה ופעילות גופנית - תנועה הינה חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא. חוסר פעילות מהווה מכשול לבריאות (עודף משקל, מחלות לב, סוכרת, אוסטאופורוזיס, סרטן ועוד). על כן, הנטורופתים מתווים תוכנית תנועה אישית, בהתאם לצרכי המטופל.
  • תוספי תזונה וצמחי מרפא - זהו המרכיב ה"תרופתי" של הנטורופתיה. אולם, הטיפול הוא באדם ולא במחלה. יכולים להגיע מספר אנשים עם אותם סימפטומים וכל אחד יקבל פורמולה אחרת.
  • גופנפש - יש מגוון טכניקות וכלים טיפוליים הנלקחים מתחום הנפש, כדי להעלות את רמת הבריאות הכללית של הגוף והנפש: הבנת המטופל, מניעיו, חולשותיו וסיפור חייו; עידוד המטופל לתהליכי אהבה עצמית, קבלה עצמית, גיבוש אמונה פנימית, זיהוי צרכים ומילויים, התמודדות עם מצבי לחץ, תחושת סיפוק ומשמעות בחיים. כל זאת על מנת להשיג שיפור בבריאות הגוף והנפש ובאיכות החיים, ולמנוע החמרת מחלות, אשר עלולות להופיע בתגובה לחיים מתוחים ולחוצים. אחד הטיפולים הבסיסיים בתחום גופנפש הוא ניהול הסטרס בחיים (Stress management), שכולל: מודעות לנשימה (ליצירת הרפיה ושקט פנימי), דמיון מודרך, מדיטציה, יוגה ועוד. לשיטות אלו יש תמיכה מדעית. בנוסף, האתגר הגדול הוא להיענות לכל ההמלצות הנטורופתיות. לכן, מקומו של הנטורופת הוא לא רק כמייעץ, אלא גם כתומך אמפטי סבלני וסובלני.

למי מתאים טיפול נטורופתי?

הנטורופתיה מתאימה לגברים ונשים כאחד, בכל שלבי החיים; החל בהריון, הנקה, תינוקות וילדים וכלה בגיל הזהב. הטיפול הנטורופתי נותן מענה למגוון בעיות ומחלות: סוכרת, יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם, עודף משקל, בעיות במערכת העיכול, מיגרנות, אלרגיות, דלקות פרקים ועוד…

לסיכום, קיבלנו את הגוף המופלא שלנו במתנה. אם נכיר בחוכמה ובסדר הטמונים בו ובתהליך הריפוי הטבעי שלו, נוכל ליהנות מחיים בריאים, ארוכים ואיכותיים.